Wielkanocna Paczka w Jeleniogórskim

Wolontariusze w całej Polsce nie zwalniają i odwiedzają kombatantów w całej Polsce.
Cieplice , najpierw wizyta u kapitana Zbigniewa Boznańskiego urodzonego we Lwowie.
Działał w konspiracja i jako tajny kurier. Odbył wyrok więzienia we Wronkach – 8 lat i 5 m-cy po akcjach NSZ w Jeleniej Górze. Pamietał zawsze AKowską zasadę : „Wsiądź do pociągu byle jakiego i uciekaj jeśli na spotkanie nie przyjdzie osoba do kontaktu bo oznacza to iż konfident nadał i jest niebezpiecznie”. Cały czas udziela się w NSZ.
Pan Zbigniew pochodzi z rodziny szlacheckiej, jest hrabią. Biało czerwone serce z niego promienieje jak tylko przekroczy się próg jego drzwi. Czas umknął między palcami , a człowiek naładowany wartościami i historią.
Pan Kapitan Czesław Lipiński, pochodzący z Huty Stepańskiej, z Wołynia. Pamięta moment jak przyszła informacja z kopalni bazaltu z Jankwej Doliny ,gdzie banderowcy zamordowali 426 górników. Trafił wraz z sześciorgiem rodzeństwa na roboty do Niemiec. Wróciwszy w 1946 działał w Narodowych Silach Zbrojnych. Zajmował się krzewieniem harcerstwa wśród młodzieży. W 1950 roku aresztowany przez UB oraz torturowany , do dnia dzisiejszego nie słyszy na prawe ucho, a zrosty na kręgosłupie są po zamykaniu w karcerze na 48 godzin w kaftanie w pozycji półksiężyca. Wbijane szpilki pod paznokcie nie pomogły latom w otrzymaniu informacji o danych NSZ. Skazany na 6 lat więzienia. Do dziś dnia jest członkiem NSZ.

Takich ciekawych opowieści słuchamy podczas odwiedzin, nie tylko na święta z paczkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *