Urodziny, urodziny

Dziś swoje urodziny obchodzi nasz Przyjaciel, Mentor, Bohater i tak dobrze znana wszystkim Paczkowiczom, twarz naszego stowarzyszenia, Pan Zbigniew Piasecki ps. „Czekolada”.🥳

  • To, co tam się przeżyło, zostało w głowie. Te mocniejsze przeżycia pamięta się bardzo dobrze – podkreśla.

Tych mocniejszych przeżyć w życiu Pana Zbyszka nie brakowało. Do wybuchu wojny mieszkał z rodziną na kresach – w miejscowości Ostróg. Żyło się tam spokojnie. Po rozpoczęciu walk jego ojciec wyjechał na front. Walczył w Bitwie pod Mokrą – jednym z pierwszy starć Wojska Polskiego z siłami III Rzeszy w trakcie II wojny światowej. Po kilku zwycięstwach przyszła porażka.
Dostał się do sowieckiej niewoli i został zamordowany w Katyniu. Z kolei Pan Zbigniew wraz z siostrą i matką musiał uciekać z Ostróg.

  • Tam było dużo mniejszości narodowych. Byli Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Czesi i nawet Niemcy. Rosjanie nas uprzedzili, byśmy tam nie pozostali, bo będą nas wywozić.

Zbigniew Piasecki urodził się 27 maja 1927 roku. Służył w Szarych Szeregach. Walczył w czasie podczas Powstania Warszawskiego w batalionie „Ruczaj”, a następnie „Miłosz”. Dwa razy mógł stracić życie. Raz został trafiony odłamkiem pocisku w pierś. Innym razem zaciął mu się karabin, więc na stanowisku strzeleckim zastąpił go kolega, który został postrzelony prosto w głowę i zginął na miejscu.

Pan Zbigniew stolicę opuścił 7 października 1944 r. wraz z ludnością cywilną. Został skierowany na roboty do Rzeszy. Trafił do obozu w Rosenbergu (dzisiejsza Oleśnica) skąd udało mu się zbiec. Kochany Panie Zbyszku, życzymy Panu dużo zdrowia, uśmiechu i radości na co dzień, samych wspaniałych chwil i wspomnień, jak najmniej trosk.😊🥳🎂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *